MENÜ

A törpe kosorrú nyúl standard leírása



Testfelépítés

Tömör, erős testfelépítés. Rövid, széles, jól izmolt test, csak kissé látható nyakkal. A jól izmolt far rövid, széles és jól lekerekített. A mellkas széles és mély, ahol a vállakkal találkozik, széles és erős. A mellső lábak rövidek, egyenesek. A hátulsó lábak nagyon erőteljesek, rövidek és párhuzamosak a testtel. A farok egyenes és jól szőrözött.

Szőrzet

Sűrű, jó hosszúságú (kb2-2,5 cm), un. "roll back" (ha a növéssel ellentétesen megsimítják, azonnal visszaáll eredeti irányába), bőséges fedőszőrzettel. A lábak és a fülek jól szőrözöttek.

Fej, korona és szemek

A fej kerek, széles, erős. A profil erősen kerek (kosorr), jó szélességgel a két szem között. A szemek nagyok, fényesek, kerekek. A korona kifejezett. (korona: a fejtetőn keresztül húzódó, kiemelkedő rész. Formája határozza meg a fülek tűzését, a fül alapi része.)

Fülek

Széles, lekerekített végű, jól szőrözött, nem túl hosszú, lógó fülek. A pofák mellett lógnak, kagylójuk befelé néz (nem látható a fül belseje, semmilyen szögből).a fülek a szemek vonalában erednek a korona folytatásaként, patkó formában fogják körül a fejet.

Szín és jegyek

Minden elismert nyúlszín, egyszínűek és fehér jegyesek is. (a fehér jegyek kiterjedése, nagysága pontosan meghatározott, szabályos tarkaság).

Kondíció, viselkedés

Jó általános állapot, mentes minden külső-belső fertőzéstől, érdeklődő, élénk.

Hibák

Minden eltérés a standardtól. Túl hosszú test, jellegtelen fej, álló, vagy időnként álló fül(ek), nem kifejezett korona, túl puha szőr (un."flyback coat").


Kizárást maguk után vonó hibák

Foghibák, a felső határnál nehezebb súly, ill. általános felépítési hibák. (lásd nyúltenyésztéssel foglalkozó szakkönyvek)

Súly

Ez egy kényes kérdés a fajtánál. Sajnos hiába az egyre szigorodó előírás, a legtöbb nyúl felnőtt korára kinövi, és jóval nagyobb lesz. Ráaádásul országonként más és más a standardban megadott:

Angol, svájci standardban: ideális: 2,037 kg, max: 2,487 kg (a magyar kosorrúak ehhez a típushoz állnak legközelebb súlyban)
amerikai standard: max: 1,8 kg (minimumot nem ad meg)
német, szlovák standard: 1,4-1,7 kg az ideális , 2 kg a max. - Itthon kiállításon ez alapján bírálják a fajtát. Sajnos azt a tendeciát lehet látni, hogy egyre fiatalabb állatokat neveznek, hogy a kívánatos súlyhatárban maradjanak a nyulak. Ez egyrészt azért gond, mert egy fiatal nyúl sosem olyan kiforrott küllemben, mint egy felnőtt, másrészt azért, mert úgy tűnhet, egycsapásra megoldódtak a súlyproblémák, pedig nem, csak elkendőzésre kerültek. A tenyésztők feladata, hogy erős szelekcióval megpróbálják a súlyt lejjebb szorítani, és egyre kevésbé legyen lehetséges összekeverni a fajtát az eggyel nagyobb kis kosorrú fajtával...

 

 


 



Myxomatózisról kicsit bővebben

A myxomatózis egy vírusos eredetű megbetegedés, pontosabban a himlő egyik fajátja amit a pox vírus okoz. A betegséget leggyakrabban vérszívó ízeltlábúak mint pl: szúnyog, bolha, atkák, tetvek  és legyek terjesztenek. A betegség igen gyors lefolyású ezért anti-virális tablettákkal nem lehetséges a kezelése, kizárólag a megelőzésre tudunk kellő hangsúlyt fektetni.Ez védőoltás és a nyílászárók befedése szúnyoghálóval formában nyilvánul meg. A védőoltások 9 hónapra nyújtanak védettséget azután meg kell ismételni. Az oltás legkorábban  ajánlottan 6 hetes korban adható be, de veszélyeztetettebb területeken 4 hetesen is beadható. Egyes egyedeknél előfordulhat, hogy a legyengített vírusok produkálják a lent leírt klinikai tüneteket, de ezek enyhébb leforgásúak.

 

A fertőzés erőssége függ a vírustörzstől és a bejuttatott vírusok számától. A vírusok minden esetben a vérszívó által ejtett apró szúráson jutnak be a bőr alá amely legtöbbször a szemek környékén, a fültövénél, és a lágybőrrel ellátott szőrmentes helyeken történik.

 

A klinikai tünetek alapján a fertőzés lefolyását 4 típusba sorolhatjuk:

 

    • Heves lefolyású forma: ilyenkor a betegség a fertőződés után 7 nappal halált okoz. Csak minimális jelek és tünetek észlelhetők mint pl.:levertség és ödéma a szemhéjakon. Alkalmankén láz is előfordul.
    • Akkut lefolyású: ebben az esetben az állat 1-2 hétig még életben van a fertőződés után. Az ödéma a szemhéjon 6-7 nappal a vírusok bejutása után alakul ki és a nyuszinak álmos tekintetet kölcsönöz. Röviddel ezután ödéma és duzzanatok alakulnak ki az orr, száj, végbélnyílás, ivarnyílások környékén. A legtöbb nyuszi elpusztul börvérzések és agyvérzés következtében a 10. nap környékén.
    • Krónikus lefolyású: ezt a típust is feljegyezték már. Ebben az esetben a szemen gennyedző kötőhártyagyulladás alakul ki  valamint a fültő környékén daganatok jelennek meg. 
    • Kevésébe heveny lefolyású forma: ez eléggé hosszan elnyúló időszakot foglal magába. Ebben az esetben az egyedeknél szétterjedő tumorok is kialakulnak az ödémán és a gennyedző szem kötőhártyagyulladásán kívül.

 

A legtöbb esetben a myxomatózis fertőzés diagnózisának a felállítása nehéz és általában csak az elhullás után lehetséges. Egy klasszikusan leírt myxoma a következőképpen néz ki: egy csomó melynek közepén egy egynemű nyákos anyag van. A vírusok beazonosítása laboratóriumi körülmények között csirkeembrióba fecskendezve vagy sejttenyészettel történik.

 

Myxovac vakcina 

 

20 adagos kiszerelésekben kapható, hígító oldattal

 

ÖSSZETÉTEL:
A készítmény a nyúl myxomatosis vírusának csökkentett virulenciájú (homológ) törzsét tartalmazza élő, liofilizált állapotban.
Egy adag (0,5 ml) tartalma: csökkentett virulenciájú myxomatosis vírus

 

JAVALLAT:
A vakcina a nyúl myxomatosisa elleni aktív immunizálására szolgál.

 

ALKALMAZÁS MÓDJA:
A vakcinát izomba kell adni.

 

ADAGOLÁS:
0,5 ml/állat.

 

 

Asztali nézet